Schüsslerovy (tkáňové) soli

tkáňové soli

Schüsslerovy soli jsou homeopaticky připravené léky vysoké kvality, které dodávají chybějící množství minerálních látek přímo do buněk a tkání.

12 minerálních solí, které představil Dr. Schüssler, má stavební funkci a slouží k buněčné regulaci. Ve svém výzkumu hledal Dr.Schüssler nejvhodnější formu, jakou mohou buňky tyto minerální soli co nejlépe vstřebat a zužitkovat. Zjistil, že tělesné buňky dokážou nabídnuté minerální soli nejlépe přijmout v homeopatické formě. Přitom je výchozí látka podle určitého postupu ředěna (homeopaticky potencována) ve více pracovních krocích. Potencováním dochází k rozvinutí léčebných účinků výchozích látek.

Dr. Schüßler zvolil pro lehce rozpustné minerály homeopatické potencování stupně D6 a pro těžko rozpustné soli stupeň D12 homeopatického potencování. Jemné a rovnoměrné ředění homeopaticky připravených solí zabezpečuje , aby se účinné látky vstřebaly již přes sliznice v ústech (při vnějším užití přes kůži) a dostaly se rychle do krevního oběhu.

Schüsslerovy soli tak plní důležité úlohy:
poskytují výživu buňkám
dodávají léčebné impulsy
pomáhají buňkám lépe zpracovat a vstřebat živiny z potravy nebo jiných potravinových doplňků
jako katalyzátor se starají o to, aby buňky dobře a cíleně pracovaly

I když Schüsslerovy soli jsou homeopaticky potencované, nelze je srovnávat s homeopatií, kde podobné léčíme podobným. Tyto soli se řadí k biochemii, ve které se tělu dodává přesně ta látka, která mu dle určitých příznaků chybí. Tím se vyrovnává její deficit.

Schüslerovy soli neobsahují přísady, pojidla, nezatěžují játra ani další části trávícího ústrojí(žaludek, střevá). Jejich užívání je zcěla bezpečné pro všechny věkové kategorie, těhotné ženy či malé děti a batolata. U Schüsslerových solí nevzniká ani riziko průjmů, či jiných nepříjemných účinků, jako je tomu například při běžném doplňování hořčíku, vápníku či železa.

12 základních tkáňových solí

Nr. 1 Calcium fluoratum D12
Nr. 2 Calcium phosphoricum D6
Nr. 3 Farrum phosphoricum D12
Nr. 4 Kalium chloratum D6

Nr. 5 Kalium phosphoricum D6
Nr. 6 Kalium sulfuricum D6
Nr. 7 Magnesium phosphoricum D6
Nr. 8 Natrium chloratum D6

Nr. 9 Natrium phosphoricum D6
Nr. 10 Natrium sulfuricum D6
Nr. 11 Silicea D12
Nr. 12 Calcium sulfuricum D6

Nr. 1 - CALCIUM FLUORATUM (calcarea fluorica) D12

Flourid vápenatý. Nejvíce se vyskytuje v zubní sklovině, v kostech, v kůži a v elastických tkáních. Tvoří oporu cév a udržuje elasticitu cév a svalů.

Udržuje pružnost těla, ale taky pevnost a tvrdost.
• pružnost / nepružnost těla (pojivová tkáň, svaly, šlachy, cévy, vazivo, pokožka)
• tvrdost, pevnost (vlasy, nehty, zuby, sklovina, kosti)
• podporuje vstřebávání cévních usazenin
• uklidňuje štítnou žlázu

Používá se:
• Tam, kde došlo ke ztrátě elasticity cév – hemoroidy, křečové žíly, kornatění cév, cévní usazeniny, zvápenatění tepen, záněty žil, flebitidy.
• Veškeré onemocnění kostí a zubů – zčernalé zuby, rozpadající se sklovina, zuby jsou extrémně citlivé na dotek (ještě před tím, než se objeví kaz).
Sklon k rachitidě.
Zatvrdnutí na úrovni žláz a tkání – nádory
Podpůrně při všech národových onemocněních benigních i maligních.
• Nadměrné zatvrdnutí kůže (kuří oka, praskající tvrdé paty). Předčasné stárnutí kůže – ztrácí elasticitu. Křehké nehty, roztřepené konečky vlasů. Praskání koutků u úst, hluboké praskliny na jazyku.
Vazy a šlachy – natržené a natažené. Natržení hráze nebo konečníku při porodu.

Nr.2 - CALCIUM PHOSPHORICUM (calcarea phosphorica) D6

Hydrofosforečnan vápenatý. Sůl, které máme v těle zastoupené nejvíc. Nezbytná pro výstavbu kostí. Tvoří tvrdou kostní hmotu. Je obsažena ve všech buňkách našeho těla. Je to lék používaný na podporu regenerace a rekonvalescence po jakékoliv nemoci.

Kosti a zuby. Růstové bolesti. Kosti se rozpadají, jsou špatně stavěny. Osteoporoza (která se vyvíjejí po léčbě kortikoidy – pregnizol). Můžeme používat i dlouhodobě.
Špatně se hojící zlomeniny. Zlomeniny na kritickém místě (pažní kost těsně nad loktem). U starších lidí (nasadit co nejdříve). Dlouho se uzavírající fontanely. Zuby – které se nekazí v oblasti skloviny, ale UVNITŘ. Zuby jsou odvápněné, křehké, rozpadající.
Srdce, krevní oběh – podporuje krvetvorbu, poruchy – oslabení srdečního svalu s oslabením plic.
Celková vyčerpanost. U rychle rostoucích dětí, zvýšená unavitelnost, poruchy spánku. Neklid a zároveň ke strachům a depresím. V těhotenství velké vyčerpání, může být spojeno s velkou anémií. Poruchy krvetvorby, které se mohou projevovat krvácivostí z nosu, během menstruace – porucha krevních destiček.
• Doporučuje se na podporu kojení, když je žena po porodu příliš vyčerpaná a nemá sílu kojit. Například u dvojčat.