Nr. 3 – Ferrum phosphoricum D12

Fosforečnan železitý je zapotřebí především ve svalových buňkách, v krvi, v mozku, v játrech, v orgánech, které obsahují nejvíce tekutiny a které jsou nejteplejší, v mnohých žlázách s vnitřní sekrecí (např. štítná žláza, slinivka), ve střevní stěně a ve střevních klcích.

K ochraně před infekcemi je železo naprosto nezbytné. Schopnost aktivizace iontů železa v imunitním systému je měřítkem obranyschopnosti.

Ferrum phosphoricum je hlavním prostředkem při první fázi zánětu (suchý katar s otokem bez sekretu).

  • Horečka do 38,5°C, záněty – při horečce dochází ke zvýšení rychlosti procesů látkové výměny a k nim patří i zvýšení spalování, které se uskutečňuje prostřednictvím kyslíku. Ferr-ph váže kyslík, k čemuž je zapotřebí většího množství fosforečnanu železitého v krvinkách. Umožňuje organismu zvládnout obrannou činnost vyvolanou zánětem. Nejde tedy o pouhé potlačení horečky. Jestliže pak horečka neklesne ani po pravidelném užívání ferr-ph, neznamená to, že to nefunguje. Spíš se jedná o to, že tělo ještě horečku potřebuje, aby dokázalo odbourat toxické substance.
  • Bolesti, první pomoc – je též prostředkem první pomoci při úrazech, zánětech, a také při bolestech, které se zhoršují teplem nebo pohybem a které odeznívají v chladu. Bolesti můžou být pulsující společně s tepem, spojené s horkem nebo projevující se formou tlaku. Dále při všech úrazech, pohmožděninách, řezných a sečných ranách, úrazech tlakem, odřeninách, při zlomeninách kostí provázených poraněním měkkých tkání. Kromě popálenin (nat-m) – kdy pokožka musí přijímat ve zvýšeném množství vlhkost spotřebovávanou působením příliš vysokého tepla.
  • Svalová činnost – posiluje svaly, protože zlepšuje zásobování svalstva kyslíkem. Tímto zvyšuje výkonnost a snižuje riziko křečí při větší zátěži.Nedostatek ferr-ph může vést k nespavosti, protože stěny krevních cév v hlavě neumožňují řádné proudění krve v důsledku nedostatečného napětí cévního svalstva a proto se spánek nedostaví.