Nr. 8 – Natrium chloratum (natrium muriaticum) D6

Chlorid sodný, kuchňská sůl v molekulární formě.

Chlorid sodný se nachází především v mezibuněčné tekutině, také v kostech a chrupavčité tkáni. Také v žaludku a ledvinách. NaCl reguluje tělesnou tekutinu.

 • Nadměrné užívání soliV dnešní době tolik běžné nadměrné užívání kuchyňské soli vede k nedostatku této soli v buňkách. A to pak následně vyvolává silnou chuť na slané. Tento paradox lze jednoduše vysvětlit. Když zkonzumujeme příliš mnoho kuchyňské soli, zvýší se koncentrace soli v mezibuněčném tkáňovém moku. Buňky nemohou přijímat mezibuněčnou tekutinu ani kuchyňskou sůl, protože by zahynuly v důsledku jejích předávkování, neboť kuchyňská sůl působí ve větších dávkách jako smrtelný jed. Protože se ale každá jednotlivá buňka snaží přežít, nepřijímá tento vysoký koncentrát. Ale zároveň tato buňka potřebuje ke svému růstu velmi jemně dávkovaný přísun kuchyňské soli, touží po ní. A když miliony buněk touží po kuchyňské soli a po vodě, lze tím snadno vysvětlit velkou chuť na slané potraviny a zároveň velkou žízeň. Příliš vysoká spotřeba slaného způsobuje, že se dostává málo soli do buněk, následuje silná chuť na slané, atd. Díky velmi jemným dávkám NaCl v podobě biochemického přípravku Natrium chloratum můžeme prolomit tento začarovaných kruh, pokud zároveň omezíme spotřebu kuchyňské soli.
 • Obnova buněk, krvetvorba
  Natrium chloratum (muriaticum) je zapotřebí k obnově buněk. Bez této tkáňové soli nemůže buňka přijímat žádnou tekutinu. NaCl zajišťuje propustnost všech buněčných tkání a reguluje hospodaření s vodou. Biochemické Natrium chloratum podporuje proudění výživné tekutiny k buňkám. Podílí se také na krvetvorbě.
  Ve spojení s Calciem phosphoricum povzbuzuje tvorbu krvinek a tím pomáhá v budování krevních buněk. Stejně tak je tato sůl potřebná k výstavbě a obnově chrupavčité tkáně v kloubech. Její nedostatek se projevuje vrzavě praskavými zvuky při pohybu kloubů.

 • TráveníNaCl – je prospěšné při tvorbě kyseliny solné v žaludku. Při jeho nedostatku je produkován nedostatečný objem žaludeční kyseliny a na žaludeční sliznici se vyměšuje více alkalického hlenu, vzniká katar žaludku.
 • Detoxikace a popáleniny
  Natrium chloratum váže kovové jedy, arzén a kouř, také organické jedy, které se dostaly do těla společně s bodnutí hmyzem, a vylučuje je. Kalium phosphoricum a Natrium chloratum se vzájemně doplňují. Kalium phosphoricum váže a odstraňuje únavové a hnilobné jedy (např. při vysoké horečce) a tím zadržuje rozklad tkání. Natrium chloratum spolupůsobí při obnově buněk a podporuje obnovu moku v mozkových buňkách. Tím udržuje, popř. obnovuje jejich funkčnost.

  Díky svým zvlhčujícím vlastnostem se Natrium chloratum stará o to, aby při popáleninách mohla přehřátá tkáň opět přijímat vodu.