Herpetické viry neboli herpesviry (z čeledi Herpesviridae, z řec. herpein, plazit se, plížit se) jsou obalené DNA viry, pro které je typické dlouhodobé přetrvávání (latence) v nakaženém organismu. Patří mezi nejrozšířenější viry v živočišné populaci a jsou původci širokého spektra nemocí lidí i zvířat. (Wikipedie, 04/2021)
Herpetické viry patří mezi DNA viry a bylo jich zatím popsáno 8 druhů:
- Lidský herpetický virus 1 a 2 (HHV1 a HHV2) – Herpes simplex 1 a 2 (HSV1 a HSV2)
- Lidský herpetický virus 3 (HHV3) – virus varicely a varicella zoster (VZV)
- Lidský herpetický virus 4 (HHV4) – virus Epsteina a Barrové (EBV)
- Lidský herpetický virus 5 (HHV5) – cytomegalovirus (CMV)
- Lidský herpetický virus 6 (HHV6) – původce šesté nemoci – exanthema subitum (roseola infantum)
- Lidský herpetický virus 7 (HHV7) – většinou asymptomatické infekce nebo onemocnění podobná HHV6
- Lidský herpetický virus 8 (HHV8) – původce Kaposiho sarkomu u imunokompromitovaných osob
Co mohou herpes viry způsobovat v našem organismu
Viry jako virus Epstein-Barrové (který v raném stádiu způsobuje mononukleózu), pásový opar, cytomegalovirus (CMV), HHV-6, HHV-7 a spousty dalších mutací, kmenů a typů – jsou skutečnou příčinou některých z nejvíce vysilujících chronických onemocnění současnosti. Např. roztroušená skleróza, revmatoidní artritida, lymská borelióza, onemocnění štítné žlázy, chronický únavový syndrom, fibromyalgie, potíže s čelistním kloubem, některé druhy migrény, diabetická neuropatie, Bellova obrna – ochrnutí lícního nervu způsobující svalovou slabost na jedné straně obličeje, bolesti hlavy, Menierova choroba, zmrzlé rameno, tinnitus, závrať, záškuby, necitlivost, brnění a mravenčení, tachykardie, fibrilace síní, bušení srdce, nepravidelný tep, únava, návaly horka a pocity pálení mají často souvislost s viry.
Viry se často pohybují mimo naši pozornost, jelikož vážnější problémy začnou způsobovat až poté, co se po stadiu krevní infekce usazují v orgánech. Pokud máte ve svém systému herpes virus a zároveň např. toxické těžké kovy, vylučují jedovaté odpadní látky nazývané neurotoxiny, které narušují nervové funkce a matou imunitní systém.
Další projevy infekce herpes viry mohou být: migrény, deprese, úzkost, chronická únava, mozková mlha nebo problémy s koncentrací, uzliny a cysty štítné žlázy, glaukom, vypouklé oči, nepříjemné příznaky perimenopauzy, menopauzy a postmenopauzy, rakovina prsu, neplodnost, vysoký cholesterol a/nebo hepatitida C, pokud se jedná o herpes virus Epstein-Barr. Syndrom neklidných nohou, bolesti, neklid, svalová slabost, křeče, psoriatická artritida, vertigo, problémy s tělesnou teplotou, Raynaudův syndrom a sarkoidóza, atd.
Virus EBV (Epstein-Barrové)
EBV prochází několika stádii, přičemž může v těle přetrvávat dlouhou dobu v latentní podobě. Vir bývá aktivován stresovým hormonem (např. z přemíry stresu, únavy, vyčerpání, nedostatku kvalitní výživy, emocionálních otřesů a traumat, jako rozpad manželství, ztráta zaměstnání, atd.). Dalším aktivačním faktorem bývají období hormonálních změn (např. dospívání, menarche, těhotenství a porod, přechod, atd.). Virus EBV bývá často hlavní příčinou poporodní únavy, poporodních depresí, zhoršení bolestí kloubů, zad, migrény, zhoršení stavu revmatoidní artritidy, zhoršení roztroušené sklerózy po porodu nebo při stresové zátěži, atd. Ano některé z těchto příznaků mohou být spojeny s vyčerpávajícím úkolem čerstvé maminky, například únava, deprese, migrény, atp. Ale stejně tak mohou být fyziologicky způsobeny herpes virem! Takže ne vždy se nejrůznější projevy nemocí dají shrnout do v současnosti oblíbené škatulky: „Máš to v hlavě“.
Pro bližší vysvětlení - EBV virus produkuje 3 druhy toxinů:
- Toxická odpadní hmota – neboli vedlejší produkt viru. Jak se viry množí, tím více konzumují a tím více vylučují toxickou odpadní hmotu.
- Životní cyklus viru je 6 týdnů. V případě úhynu je mrtvá hmota sama o sobě toxická. Čímž se prohlubuje otrava organismu. Tzn. čím větší množství viru, tím větší úhyny a tím větší toxicita. Tento jev se projevuje narůstající únavou, přetíženými játry a přetíženým celým systémem.
- Jedovaté látky vznikající těmito dvěma procesy pak vytvářejí neurotoxin. Což je jed, který narušuje funkci nervového systému a mate imunitní systé
Jak na herpes viry
Jedním z jednoduchých způsobů, jak začít, je zavedení zinku do denního zdravotního protokolu. Rostoucí globální nedostatek zinku je jedním z důvodů, proč se herpes viry staly problémem, kterým je dnes. Zinek působí jako silná zbraň proti herpetickým virům, takže doplnění zásob zinku vysoce kvalitním doplňkem síranu zinečnatého může být neuvěřitelně ochranným opatřením. Krevní test nezohledňuje možnost nedostatku zinku v místech, jako jsou ganglia, nervový systém a játra, proto se nespoléhejte na krevní test, abyste zjistili, zda máte dostatečné zásoby zinku.
L-Lysin je další zbraň, která může pomoci v boji proti rodině herpes. Pokud jde o boj s herpetickým virem, užívání pouze 500 mg lysinu denně nemusí stačit. Pokud bojujete proti Epstein-Barr nebo jinému zhoršujícímu se druhu herpesu, může být nutné poměrně velké množství lysinu. Jak již bylo řečeno, je důležité prodiskutovat s lékařem přesnou dávku, kterou plánujete užívat, abyste mohli nejlépe podpořit své konkrétní zdravotní problémy.
Mezi další bylinky a doplňky, které je třeba zvážit, patří B-12 methylkobalamin a adenosylkobalamin, L-Methylfolát (5-MTHF), meduňkou a selen. Kořen lékořice může působit jako lepidlo, které pomáhá zabránit herpes virům, jako je Epstein-Barr, v krmení, rozmnožování nebo přemísťování. Je to jeden z nejlepších prostředků proti virům. Ulevuje játrům a nabíjí vyčerpané nadledviny.
Světlík a echinacea mohou být skvělými bylinkami pro boj s herpes virem. Dalším velkým opatřením může být pravidelné užívání vodilky kanadské. Pravidelné vaření tymiánového čaje může být podpůrnou praxí a každodenní užívání oreganového oleje nebo ochucení jídla čerstvou bylinou oregana může podpořit léčbu herpes virů. Výborný je též bezinkový sirup.
Implementace jen několika z těchto tipů může pomoci zažehnout uzdravující proces ve vašem těle. Nejefektivnější je kombinovat výše uvedené byliny, přípravky a doplňky s potravinami, které podporují imunitní systém a které jsou tzv. “antivirové” a vyřadit potraviny, které vyléčení brání. Například endokrinní disruptory jako jsou mléčné výrobky. Zdá-li se vám to příliš, vyberte si ty prostředky, které jsou vám nejbližší a můžete s hojivým procesem začít v podstatě ihned. A protože vše souvisí se vším, je ideálním řešením podívat se zároveň i na váš život jako na celek (vaše zvyky, vztahy, prostředí, rodinné vazby, atd.). Protože není zdravého těla bez zdravé duše. Existuje spousta alternativních metod, které přistupují k člověku holisticky (neboli celostně), nikoliv pouze jako k rozparcelovaným porouchaným nesourodým částem jednoho celku bez vzájemných návazností a souvislostí. Já vám můžu nabídnout nástroje jako konstituční homeopatie, Bachovy esence, Moravské květy, tkáňové soli, zaměření na výživu a konstelační náhledy. Pokud budete chtít prozkoumat potenciál těchto prostředků, jste vítáni..
Záměrem tohoto článku bylo, abyste tím, že si ho přečtete udělali první krok – a to: ROZHODNUTÍ, které by mělo vést k postupné změně stravovacích návyků a životního stylu. Neexistuje totiž nic důležitějšího a mocnějšího v “boji” proti jakýmkoli nemocem či patogenům, než ZDRAVÝ IMUNITNÍ SYSTÉM a ten máte plně ve svých rukou, pokud budete opravdu chtít.
Kopírovat texty lze pouze s uvedením autora (Lena Jurášková – www.kulicka.com).