Proč se nám vlastně zdají děsivé sny? Co se skrývá za sny plnými strachu, stresu, hněvu a frustrace? Jako bychom toho všeho měli v životě málo.. Co nám chtějí sny celá ta léta říct? Je načase poodkrýt roušku neuchopitelných snů a trošku zblízka se podívat na tu noční záhadu.
Když prožijeme nějaké emoční zranění, v mozku se vytvoří bariéra, která nám brání v neustálé konfrontaci s prožitou bolestí, takže v době, kdy nespíme, můžeme normálně fungovat. Je to přirozený mechanismus, který nás chrání před tím, abychom se ze silných emocí lidově řečeno nezbláznili. To je zdravé fungování v bdělém stavu.
Když pak usneme přichází vhodná doba na zpracování bolesti. Mozek začne pracovat na jiných frekvencích. Emoční zdi, které jsme si vystavěli, abychom přes den “přežili” se bortí a duše se tak může hojit a regenerovat. Všechny možné negativní emoce se rozvíří a zpracují ve snech. Kdyby se tak nestalo, frustrace, hněv, strach, pocity zrady, viny a ponížení by v nás sílily, až by ovládly náš bdělý život. Sny negativní emoce uvolňují a vyhojují. Tento noční úklid nám pomáhá čelit tomu, co se nám děje v životě, aniž by nás to trvale poznamenalo. A to je velmi zdravý proces, navzdory tomu, “jak se tváří”.
Buďte tedy vděční za své sny, obzvlášť pak za ty náročné. Až zjistíte, co za potenciál se za “nočními můrami” skrývá, když s nimi začnete i pracovat, už nikdy se jich nebudete chtít zbavit. Ale naopak je uchopit, pochopit a zpracovat. Tento proces může na člověka působit až transformačně, pokud před náročnými sny neutíká a nebo se je nesnaží zahnat. Protože i to jde. Ještě se mi nestalo, aby při zpracování náročného snu klient neobrdžel důležitou, hojivou a velmi pozitivní informaci.
Zlé sny jsou způsob, kterým se léčí duše. Zlé sny dveře nezavírají, naopak je otvírají..