Před a po-operační péče o rány
Čeká vás operace kolene, slepého střeva, plastická operace, porod nebo jakýkoliv jiný chirurgický zákrok? V tomto článku uvádím vyzkoušený postup, jak sami sobě pomoci.
Mým cílem je spolupracovat s lékaři a jejich postupy lege artis a doplnit léčebný proces o osvědčené alternativní přístupy. Chci umožnit klientům projít tímto invazivním zásahem co možná nejhladčeji a s minimálními, nejlépe žádnými komplikacemi.
Prevence pomocí tkáňových (Schüsslerových) solí
Tkáňové neboli Schüsslerovy soli jsou jemným avšak velmi účinným a osvědčeným prostředkem zejména v oblasti prevence. V tomto případě pak prevence krvácení, eliminace zánětlivých procesů, nebo vzniku nevzhledných keloidních jizev.
Tkáňové soli jsou v homeopatickém decimálním ředění, přesto se za homeopatii nepovažují. Nejsou předepisovány na vzniklý obraz tj. soubor symptomů, kterými se nemocný člověk projevuje, ale na základě deficitu minerálu, které tělo pro správné fungování potřebuje. Tkáňové soli stimulují tělo, aby si bylo schopno zajistit potřebné minerály pro správné fungování a regeneraci. Jde tedy o velmi jemnou a neinvazivní formu terapie, kterou může používat bez omezení každý. Od kojence, těhotné ženy až po nemocného a mnohdy léky přesyceného důchodce.
Ferrum-phosphoricum – 3 x denně 2 tablety týden před zákrokem. 3 x denně 2 tablety 14 dní po zákroku. Další měsíc pak udržovací režim 2 tablety denně.
• Podporuje zastavení krvácení
• posiluje imunitu
• působí jako prevence veškerých zánětlivých procesů
• minimalizuje pooperační komplikace ve formě krvácení a zánětů. Čerstvé rány se rychle hojí.
Calcium-fluoricum – 1 měsíc před zákrokem 2 tablety denně + 3-5 měsíců po zákroku 2 tablety denně
• Předchází tvorbě nevzhledných keloidních jizev
• Výborný účinek na všechny pojivové tkáně (cévy, kloubní obaly, chrupavky, šlachy a vazivo).
• Obzvlášť využitelné v případě operací kolen, kloubů, páteře, hemoroidů, atp.
Homeopatické po-operační ošetření
Nejsem zastáncem preventivního podávání homeopatických léků (tedy před zákrokem), tzn. že všechny uvedené léky by měly odpovídat vzniklému stavu a podávat se po zákroku. Pokud vše probíhá bez problémů a v pohodě, není třeba používat ani homeopatii.
• Řezné rány – chirurgický řez: Staphysagria 15CH první 3 dny 3 x denně; další tři dny 2 x denně a poslední tři dny 1 x denně podáváno ve vodě (viz ZDE). Zhoršení psychického stavu po operaci s pocitem narušení jednak integrity tkáně, ale může být též integrity osobnosti.
• V případě otoku a hematomu po operaci: Arnika 9CH (popíjet rozpuštěné ve vodě do ustoupení otoku potom vysaďte).
Výborný lék na celkové zhmoždění, menší i rozsáhlé otoky a pomáhá rychle vstřebávat vzniklé hematomy (krevní podlitiny).
• Pokud se po operaci objeví silné kapilární krvácení jasně červenou krví, které je bezbolestné pak nasadíme: Millefolium 9CH (rozpuštěné ve vodě a popíjíme do ustoupení).
Udržování rány ve sterilitě
Betadinový roztok – se používá jako lokální dezinfekční přípravek na kůži a sliznici a k dezinfekci ran. Přípravek léčí kožní bakteriální a plísňová onemocnění.
Betadinová mast – dokáže zbavit ošetřovanou ranku všech bakterií, plísní, prvoků nebo virů. Je to antiseptický a desinfekční přípravek, který můžete kromě jizvy po operaci použít také na popáleniny, tržné rány, odřeniny, vředová onemocnění kůže, zaviněná špatnou výživou, i na infekční kožní onemocnění.
Koloidní stříbro 20ppm ve spreji – 3 x denně lehce postříkejte okolí rány, aby byla zachována maximální hygiena a eliminovány nežádoucí zánětlivé procesy. Koloidní stříbro lehce vysušuje a může trošku stahovat stehy, tak je dobré to s desinfekcí příliš nepřehánět
Vždy si pečlivě přečtěte příbalové letáky k lékům a ostatním přípravkům, jestli nejste alergičtí na některou složku daného přípravku (např. jód, stříbro, atd.). Pokud se děje cokoliv, co vás znepokojuje, vždy kontaktujte ošetřujícího lékaře!
Péče o jizvy, aby byly co možná nejméně viditelné
• Pozor! Na čerstvé rány nesmí sluníčko, jelikož UV záření může způsobit nežádoucí zbarvení zjizvené tkáně. A zjizvená tkáň je více náchylná k poškození slunečním zářením.
• Čerstvé jizvy udržujte v čistotě (sterilitě) a v relativním suchu. Zejména v prvních dnech hojení je třeba, aby kůže náležitě dýchala a pod případným strupem se co nejlépe zregenerovala, aby byly jizvy v konečném důsledku co nejmíň viditelné.
• Jakmile se kůže zahojí, tzn. nejsou patrné žádné strupy či mokvání, můžete nanášet promazávací krémy, masti a oleje, aby se hojení dokončilo.
(například: betadinová mast – desinfekční mast s obsahem jodu, Narbenol – přírodní olej od Karla Hádka určený na rychlé hojení jizev, atp).
Popřípadě se informujte ohledně vlhkého vs suchého krytí rány.

A hlavně ať už se to týká po-operační péče, nebo čehokoliv jiného, vždy platí pravidlo: VŠEHO S MÍROU.