Stručná kazuistika - slečna 9 let, Kroměřížsko
V červenci 2020 přichází s diagnostikovaným zánětem vnějšího zvukovodu. Do roku 2019 neměla žádné problémy s ušima. Na dovolené ji jeden den bolelo ucho. Na to dva dny kapali ATB kapky (antibiotika), ty se však nedokapaly a zánět zůstal. Neměla horečky, byla unavená a měla mírný otok za uchem. K doktorovi šli po týdnu. ORL diagnostikoval zánět vnějšího zvukovodu, předepsal ATB kapky a zakázal koupání na celé 2 měsíce. Zánět se vyléčil, ale zůstala po něm slabší slyšitelnost.
Za půl roku v zimě 2019-20 se znovu objevil zánět. Začínalo to jako středouší, ale posléze opět diagnostikovaný zánět zvukovodu v pravém uchu. Na jaře v době covidu – se zánět zvukovodu znovu objevuje. Nyní (červenec 2020) je slečna celkem bez potíží. Nicméně když má rýmu tak, přitom mluví přes nos, má zvětšenou nosní mandli a doktor ji chce nechat odstranit, aby nedošlo k poškození ucha.
Předpis
Agraphis nutans 9CH 3x denně – za měsíc telefonická kontrola.
Kontroly
28. srpna 2020
„Ahoj Leni, stále kuličky bere, cítí se úplně v pohodě, ještě ani rýmu nedostala a to je pořád v bazénu. V pondělí budu volat doktorovi na ušní a objednávat“.
13. září 2020
Velké zlepšení, neměla žádný zánět, rýmu ani nebolelo ucho. Neobjevil se žádný problém. Koupala se celý srpen a operaci odložili o půl roku, mandle je zvětšená, ale není to na zákrok. Z akutního zánětu to přešlo pouze na zvětšenou mandli – kontrola v lednu 2021. Nasazujeme chlorellu. S postupným nastoupáním.
26. února 2021
Ucho – Hodně se to zlepšilo, akorát někdy v uchu trochu píská. A někdy bolí. Ale mohla se celé léto koupat. Zatím nemusí ani na trhání mandlí.
Stručný popis zánětu zvukovodu
Zánět zvukovodu je bolestivé onemocnění ucha, které se podobá zánětu středouší (otitida). Pro lepší představu popíšu základní členění ucha: Vnější ucho (boltec) je ústím do vnějšího zvukovodu. Ten vede až k bubínku tzn. membráně, která odděluje prostor vnějšího zvukovodu od středního ucha. Záleží tedy na místě zánětu. Jednoduše řečeno, je-li zánět lokalizovaný vně bubínku jedná se o zánět vnějšího zvukovodu. Pokud se zánět nachází za bubínkem v prostoru středního ucha, jedná se o otitidu neboli zánět středního ucha. Infekce pak může být virová, bakteriální či plísňová.
Kromě homeopatik při zánětech zvukovodů i zánětů středouší mohou pomoci: ušní svíce, koloidní stříbro aplikované tyčinkou přímo do ucha (viz obrázek vpravo), posléze správné čištění uší a hlavně dobrá celková imunita a tam je nejlépe po přeléčení akutního stavu vždy začít. Tzn. Vyléčením akutního zánětu celý proces teprve začíná, nikoliv končí. Akutním zánětem nám tělo sděluje, že obranný mechanismus je oslabený a poukazuje na systém (téma) na které je třeba se zaměřit. Pokud se tak nestane, celý stav se může překlopit do chronických potíží nejrůznějšího rozsahu, které se terapeuticky zvládají daleko složitěji a dlouhodoběji.
Na zdravotní potíže je třeba se dívat v celkovém kontextu. Nikoliv ve smyslu dnešní medicíny, tedy nasadím ATB a mám vyřešeno..
Pozn. Všechny příběhy a případové studie jsou zveřejněny s plným vědomím klientů, kterých se týkají, s jejich výslovným souhlasem a odsouhlasením obsahu v plném rozsahu. Případové studie jsou určeny pouze k studijním účelům, nikoliv jako náhražka řádné lékařské péče. Kopírovat texty lze pouze s uvedením autora (Lena Jurášková – www.kulicka.com).